Najlepszy Hotelarz 2011

Data publikacji: 2011-12-14 16:24:04

W środę, 14 grudnia 2011 roku, w Zespole Szkół im. Emilii Sukertowej – Biedrawiny w Malinowie odbył się konkurs „Najlepszy hotelarz 2011”, którego głównym celem było rozpowszechnianie i propagowanie wiedzy z zakresu hotelarstwa.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 11.00. i miał wyłonić najlepszego hotelarza szkoły. Po wstępnych eliminacjach pisemnych do II etapu praktycznego ostatecznie przystąpiło 10 uczestników. Sposoby, w jakie rozwiązywali zadania, oceniało specjalnie do tego powołane jury. II etap konkursu „ Najlepszy hotelarz 2011” był podzielony na dwa kolejne etapy.

Zadanie pierwsze pod nazwą „ Recepcja i jej tajniki” polegało na obsłudze gościa zza lady recepcyjnej. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością prawidłowych zasad podczas obsługi gości oraz umiejętnością poradzenia sobie w każdej sytuacji. Zadanie utrudniał fakt, iż gościa należało obsłużyć w języku obcym. Jurorzy zwracali uwagę przede wszystkim na treść, poprawność językową i atrakcyjność wypowiedzi uczestników konkursu, a także na ich wygląd zewnętrzny, sposób bycia i poruszania się oraz postawę. Ważne było również poczucie humoru, umiejętność przyciągania uwagi i urok osobisty.

Na podstawie uzyskanych wyników z pierwszego zadania do drugiego etapu - finałowego zakwalifikowało się 4 uczestników. W konkurencji pod tytułem „Stół ładnie nakryty” sprawdzona została znajomość zasad nakrywania stołu. Jury oceniło sposób nakrycia, organizację pracy i wygląd stołu. Finaliści po zapoznaniu się z zadaniem musieli dobrać odpowiednią zastawę do wylosowanego zestawu menu i we właściwy sposób nakryć stół dla jednej osoby oraz omówić wykonane zadanie.

Zawodników podczas konkursu dopingowali zaproszeni goście honorowi, którzy byli jednocześnie jurorami w konkursie, dyrekcja i nauczyciele oraz uczniowie szkoły.

Wśród gości i jednocześnie sponsorów nagród znaleźli się: Paweł Byliński – właściciel ośrodka wypoczynkowego „Pod Lipami” w Lidzbarku, Henryk Bartoszewicz – właściciel „Dworku Wapionka” w Górznie i Jerzy Grzela – właściciel firmy „Grejpol” w Malinowie.

Konkurs „Najlepszy hotelarz 2011” urozmaicony był występem muzycznym ucznia szkoły oraz prezentacją scenki artystycznej pt.:” Jak trudny potrafi być czasami gość hotelowy?”, również w wykonaniu uczniów szkoły.

Konkurs oceniało, oprócz gości honorowych, grono nauczycieli, a mianowicie: Izabela Mrozińska, Magdalena Biema, Aleksandra Czarnecka, Hanna Landmann i Piotr Dercz. Nagrodę główną i tytuł najlepszego hotelarza roku 2011 otrzymała Edyta Jaroszewska, natomiast drugie miejsce przypadło Milenie Szulc. Dziewczęta będą reprezentowały szkołę w „Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Hotelarstwie” w Elblągu.

Izabela Mrozińska

Wyniki konkursu