III Powiatowy Konkurs Recytatorski poezji księdza Jana Twardowskiego

Data publikacji: 2016-04-13 20:32:44

Zmagania recytatorów z Działdowa ( ZS nr 1, ZS nr 2, ZSZ nr 1 oraz Gimnazjum nr1), Rybna, Lidzbarka, Narzymia, Iłowa, Księżego Dworu, Gródek i Malinowa, oceniało jury w składzie; przewodniczący - Ksiądz Kanonik Marian Ofiara, proboszcz Parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej oraz członkowie – Hanna Jolanta Wiśniewska - poetka, Krystyna Sztramska – poetka i pisarka, Edyta Jędrzejewska – pedagog oraz honorowo Michał Struzik – dyrektor ZS w Malinowie.

Przesłuchania trwały blisko półtorej godziny. Oprócz wierszy ks. Jana Twardowskiego, młodzież miała prawo sięgnąć po utwory innych poetów, pod warunkiem, że tematyka liryków będzie związana z szeroko pojętą miłością. Tak więc na konkursie pojawiły się m.in. utwory Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej, Marka Grechuty czy Haliny Poświatowskiej.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, a warto podkreślić, że młodzież recytowała naprawdę pięknie, rozumiejąc treść przekazywanych przez siebie liryków, jury przystąpiło do wyłonienia zwycięzców.

— Poziom konkursu był dosyć wyrównany. Młodzież w większości była rzeczywiście bardzo dobrze przygotowana do walki na piękno słowa, dlatego wskazanie zdobywcy głównej nagrody oraz poszczególnych miejsc i wyróżnień, nie należało do najłatwiejszych — powiedziała Hanna Jolanta Wiśniewska.

Czas burzliwych, ale owocnych obrad oraz oczekiwania na werdykt, został umilony smacznym poczęstunkiem. Słodkości i kanapki, specjalnie na tę okazję, przygotowali uczniowie z ZS w Malinowie pod kierunkiem nauczycieli zawodowców.

Ostatecznie jury wskazało laureatów. Najważniejszą nagrodę, czyli Grand Prix konkursu, wierszem Adama Mickiewicza, wywalczył Nicholas Malulu z ZS nr 2 w Działdowie. Pierwsza nagroda powędrowała do Anity Chojnackiej z ZS Malinowo. Uczennica z ogromną wrażliwością recytowała utwór ks. Jana Twardowskiego „Bliscy i oddaleni”. Po drugą nagrodę sięgnęła Dominika Pokropska z ZS nr 1 w Działdowie, nagrodę trzecią otrzymała Julia Sadowska z Gimnazjum w Lidzbarku.

Ponadto jury przyznało sześć wyróżnień, które kolejno trafiły do rąk; Magdaleny Jabłońskiej z Gimnazjum w Gródkach, Natalii Kuczyńskiej z ZS nr 2 w Działdowie, Huberta Zagórskiego z Gimnazjum w Narzymiu, Marii Sidor z Gimnazjum nr 1 w Działdowie, Małgorzaty Mallek z Gimnazjum w Lidzbarku oraz Karoliny Oleksiak z LO w Rybnie.

— To wspaniałe, że konkurs noszący imię ks. Jana Twardowskiego, popularyzujący tę jakże piękną i pełną odniesień do Boga i codziennego ludzkiego życia poezję, z roku na rok cieszy się wśród młodych ludzi coraz większą popularnością – podkreślił w podsumowaniu konkursu przewodniczący jury ks. Marian Ofiara.

Anna Barbara Czuraj-Struzik

Przeczytaj cały tekst: Grand Prix otrzymał Nicholas Malulu [zdjęcia] - Działdowo http://dzialdowo.wm.pl/350385,Grand-Prix-otrzymal-Nicholas-Malulu-zdjecia.html#ixzz46MAOjjsh