Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

Data publikacji: 2015-04-08 09:46:56

Już po raz trzeci w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów często były to właśnie żonkile.

Do tej akcji przyłączą się również uczniowie ZS w Malinowie wraz z opiekunem panią Marzeną Kasprowicz nauczycielem historii, którzy 20 kwietnia na ulicach Działdowa będą rozdawać papierowe żonkile. Uczniowie zostali przygotowani do bycia wolontariuszem poprzez przeprowadzenie lekcji o tematyce związanej z Powstaniem w Getcie Warszawskim , a także wspólnie przygotowali żonkile.

Patronat nad udziałem szkół w akcji ŻONKILE 2015 objął Minister Edukacji Narodowej.

Minister Edukacji Narodowej

Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię