Specjalistyczne szkolenia dla nauczycieli zawodu w branży gastronomiczno-turystycznej

opublikowane: 16 lut 2011, 11:09 przez Piotr Dercz   [ zaktualizowane 13 mar 2011, 14:43 ]

Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach,
Działanie 9.4 Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty.
 
Celem projektu jest podniesienie kwalifikacji nauczycieli kształcenia zawodowego, co można osiągnąć poprzez zwiększenie umiejętności praktycznych, nabycie nowej wiedzy i zapoznanie z obowiązującymi trendami w branży gastronomiczno-turystycznej.
Nabyte umiejętności pozwolą nauczycielom unowocześnić i urozmaicić warsztat dydaktyczny oraz osiągać lepsze wyniki nauczania.
 
Grupę docelową projektu stanowić będą nauczyciele przedmiotów zawodowych w branży gastronomiczno-turystycznej z województwa warmińsko-mazurskiego chcący podnieść swoje kwalifikacje.
 
Projekt będzie realizowany w dwóch specjalistycznych szkoleniach:
I. Weekend z szefem kuchni
II. Smaki nowoczesnej gastronomii

I. Weekend z szefem kuchni
Szkolenie będzie realizowane jako praktyczne zajęcia warsztatowe w restauracjach  renomowanych hoteli na terenie całego kraju, pod nadzorem szefa kuchni danego zakładu. Dla każdego uczestnika zaplanowano 16 godzin zajęć.
Rozpoczęcie szkoleń szkolenia zaplanowane na styczeń 2011 roku.
 
II. Smaki nowoczesnej gastronomii
Szkolenie jest dwumodułowe.
1.     Tajemnice czekolady.
Dla każdego uczestnika zaplanowano 12 godzin zajęć, które będą prowadzone w ośmiu dziesięcioosobowych grupach. Instruktorem szkolenia będzie doświadczony specjalista w dziedzinie cukiernictwa.
2.     Potrawy z dziczyzny.
Dla każdego uczestnika zaplanowano 12 godzin zajęć, które będą prowadzone
w ośmiu dziesięcioosobowych grupach. Instruktorem szkolenia będzie doświadczony specjalista w dziedzinie przygotowywania potraw z dziczyzny.


W projekcie biorą udział nauczycielki z naszej szkoły: Iwona Szulc, Izabela Mrozińska i Alicja Golian.
W dniach 12-13.02.20011 w Akademii Kurta Schelera odbyło się pierwsze szkolenie z zakresu czekolady.
Prowadzącą szkolenie była pani Bożena Sikoń- Wojtal szefowa cukierni w Hotelu Jan III Sobieski.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Potrawy z dziczyzny.

Dla każdego uczestnika zaplanowano 12 godzin zajęć, które będą prowadzone
w ośmiu dziesięcioosobowych grupach. Instruktorem szkolenia będzie doświadczony specjalista w dziedzinie przygotowywania potraw z dziczyzny Dr Grzegorz Russak. W dniach 05.-06.03.2011odbylo się jedno ze szkoleń, w którym wzięły udział nasze nauczycielki.
Charakterystyka:
Dziczyzna w staropolskiej kuchni była najbardziej cenionym mięsem, pod względem kulinarnego prestiżu nie ustępującym nawet wołowinie. Na korzyść dziczyzny przemawia również fakt, że mięso leśnych zwierząt jest zdrowsze od mięsa zwierząt hodowlanych, jest bowiem chudsze i pozbawione nadmiernej ilości tłuszczu. Oczywiście przyrządzanie dziczyzny jest bardziej złożone od zrobienia "schabowego", ponieważ przygotowanie mięsa zabiera trochę czasu. Ale znajomość kilku prawideł pozwoli każdemu amatorowi na przyrządzenie znakomitego steka z jelenia, ragout z sarny, duszonego królika, czy polędwicy z dzika.
Przepis na przepyszny rosół, który miałyśmy okazję skosztować.
 
Składniki:  6 porcji
1,5 l wody
1 kg mięsa z kością
15 dag selera
10 dag korzenia pietruszki
4 dag szalotki
1/2 szklanki białego wytrawnego wina
1/2 szklanki koniaku
24 szyjki rakowe

Opis przygotowania:  4 godziny
Umyte mięso zalać zimną wodą, posolić i ugotować na małym ogniu pod przykryciem. Warzywa umyć, obrać, opłukać i pokrajać. Pod koniec gotowania włożyć je z szalotką i rakami do rosołu. Mięso wyjąć i wykorzystać do innego dania. Dodać wino, koniak i doprawić. Podawać z kluskami francuskimi.
 

 

Iwona Szulc
Comments